Боль в переднем отделе стопы

Метатарзалгія - це біль в передньому відділі стопи, причому особливо часто в місці переходу підйому в пальці, це так звані плесно-фалангові суглоби.

Сама по собі метатарзалгія не є діагнозом, це специфічний больовий синдром, який може бути проявом різних захворювань, анатомічних особливостей чи навіть травм стопи.

В абсолютній більшості випадків, метатарзалгія присутня жінкам. Скарги зазвичай дуже типові: біль в передньому відділі стопи, оніміння під пальцями, пришвидшена поява натоптишів, важкість в ногах, характерний біль при носінні взуття на високих підборах. Симптоми з'являються в другій половині дня та зменшуються під час відпочинку.

Враховуючи те, що це біль в плесно-фалангових суглобах, причини появи болю поділяють на суглобові та позасуглобові.

 

Суглобовими причинами можуть бути:

- нетравматичне запалення капсули суглобів (синовіїт)

- порушення обмінних процесів (запальний синовіїт)

- набряк кісткового мозку в ділянці суглобів

- артроз суглобів

- спадкові захворювання (наприклад, хвороба Фрайберга)

 

Позасуглобові причини:

- Неврома Мортона

- Маршевий перелом

- Запалення сухожилків-згиначів

 

До позасуглобових причин також належить ціла група факторів, які впливають на біомеханіку навантаження на стопу і призводять перевантаження суглобів. Це анатомічні причини, і до них належать: плоскостопість, hallux valgus, hallux rigidus, вкорочення литкового м'язу, плантарний фасціїт (п'яткова шпора), анатомічні зміни в стопі, викликані попередньо виконаними операціями.

В більшості випадків, для виявлення причин та постановки діагнозу достатньо ретельно проведеного клінічного обстеження з виконанням специфічних тестів, рентгенографії та збору анамнезу (опитування). Додатковими методами обстеження можуть виступати МРТ, лабораторні дослідження, УЗД, денситометрія.

Проте надзвичайно важливою причиною, яка в більшості випадків призводить до метатарзалгії, є вкорочення першої плеснової кістки по відношенню до інших плеснових кісток. В результаті цього розвивається підвищене навантаження на головки довших кісток, які й формують плесно-фалангові суглоби, посилюється тиск на суглоби і біль може носити виражений і постійний характер.

 

Лікування проводиться в залежності від причини, що призводить до розвитку метатарзалгії і поділяється на оперативне і неоперативне (консервативне).

До неоперативних методів лікування відноситься:

1. Прийом протизапальних препаратів

2. Заміна взуття

3. Модифікація способу життя (зменшення фізичних навантажень, заміна травматичних видів спорту чи хобі на безпечніші, зміна роботи та інше)

4. Використання ортопедичних супінаторів з силіконовими вкладками для зменшення тиску на плесно-фалангові суглоби

5. Фізіотерапія

6. Масажі

Оперативне лікування застосовується при неефективності курсу консервативного лікування протягом 3 місяців.

У випадку оперативного лікування усуваються існуючі деформації та проводиться анатомічна корекція кісток чи суглобів стопи.

Особлива увага приділяється існуючому подовженню 2-4 плеснових кісток відносно першої, в такому випадку показано саме хірургічне лікування.

Описано десятки хірургічних технік корекції плеснових кісток, проте визнаним міжнародним стандартом є остеотомія Вейля (Weil osteotomy), яка дає найкращі анатомічні та функціональні результати. В останній роки до неї додалася концепція відновлення підошовної пластини, провідні світові спеціалісти разом з технікою Вейля виконують її пластику, що ще більш покращує результат та пришвидшує реабілітаційний період.

 

 

Відновлення після операції займає 4-6 тижнів, під час якого проводяться фізіотерапевтичні процедури, виконуються вправи для розробки суглобів та зміцнення м'язів стопи, використовується спеціальне взуття на період реабілітації.